*

1 Intalniri bucovinene

*

CONSILIUL JUDEȚEAN SUCEAVA
CENTRUL CULTURAL “BUCOVINA”
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI CÂMPULUNG MOLDOVENESC

 *

Organizează în perioada 17 – 19 iulie 2015, la Câmpulung Moldovenesc, în piața centrală,

 *

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL

*

“ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE”

*

ediția a XXVI-a, 2015

*

etapa din România, unde vor participa formații artistice de amatori

din Polonia, Ucraina, Ungaria, Republica Moldova și România

şi

*

FESTIVALUL – CONCURS JUDEȚEAN DE FOLCLOR

*

“COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

*

ediția a XIII-a,

*

FAZA FINALĂ

* 

De asemenea, pe parcursul celor trei zile se va organiza și TÂRGUL MEȘTERILOR POPULARI.

 *

*

PROGRAMUL CELOR 3 ZILE DE FESTIVAL ESTE URMĂTORUL:

* 

VINERI, 17 iulie 2015

*

PARADA ora 11,00 (Stadion – centru)

DESCHIDEREA OFICIALĂ ora 12,30

SPECTACOL ( SOLONCEANCA  + MICA POIANĂ) – 12,45 – 13,10

FINALĂ COMORI, ora 13,15 – 15,40

Ansamblul POIENIȚA Poiana Stampei

Formația de jocuri POIENIȚA JR. Poiana Stampei

Grup vocal – instrumental IONICĂ ȚĂRAN Ciocănești

Formația de jocuri FLORI DE MINĂ Iacobeni

Formația de obiceiuri MUNTENII BROȘTENILOR Broșteni

Grup folcloric KOLOMEICA Siret

Grup vocal – instrumental MUGURELUL Șcheia

Formația de jocuri NADIIA ZAMKU Siret

Formația de jocuri SIRETUL Siret

Formația de jocuri copii Liteni

Formația de jocuri IZVORAȘUL Liteni

Formația de obiceiuri Straja

Grup vocal – instrumental STRĂJĂNCUȚA Straja

Grup vocal – instrumental MUGURELUL Vicovu de Sus

SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE, ora 16,00 – 18,00

FINALĂ COMORI, ora 18,00 – 21,45

Grup folcloric DOR Moara

Formația de jocuri TRILIȘEȘTI Iaslovăț

Grup folcloric CETINA Vama

Grup vocal BUCOVINA Calafindești

Formația de jocuri TRANDAFIRUL Calafindești

Ansamblul folcloric CLOPOȚELUL Comănești

Grup vocal FLORI DE MĂR Rîșca

Grup folcloric CERVONA KALENA Negostina

Ansamblul folcloric PLAIURILE SOLONEȚULUI Todirești

Formația de jocuri GELU CONSTANTINESCU Todirești

Ansamblul folcloric FLORILE BUCOVINEI Rădăuți

Grup folcloric ARCANUL BĂTRÂNESC Frătăuții Noi

Formația de jocuri PĂDUREȚUL Cacica

Grup vocal – instrumental CIOBĂNAȘUL Dolhasca

Ansamblul folcloric ARCANUL Fundu Moldovei

Ora 21,45 –ANSAMBLUL ARTISTIC “ROMANAȚI” CARACAL

Ora 22,00 – BALUL  BUCOVINENILOR

 *

 *

 SÂMBĂTĂ, 18 iulie 2015

*

Ora 12,20 – 12,30 – Grup folcloric FLOARE DE COLȚ Câmpulung

Ora 12,30 – 14,30 – CONCURS “GLAS BUCOVINEAN”

Ora 14,30 – 16.30 – SPECTACOL ANSAMBLUL ARTISTIC “CIPRIAN PORUMBESCU”

Ora 16,30 – 20,30 – SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE

-Ansamblul RĂZEȘII REPUBLICA MOLDOVA

-Recital GETA ZBRANCA

-Formația de dansuri SEBESTYÉN ADÁM  SZÉKELXY

TÁRSULAT UNGARIA

-Ansamblul FRUNZE DE DOR  REPUBLICA MOLDOVA

– Grup vocal CSILLAGÖSVÉNY NÉPDALKÖR UNGARIA

– Recital NICOLETA HAFIUC

– Grup vocal ROSA POLONI

– Recital CORNELIA ȘTEFAN

– Formația de dansuri CHEREMSHYNA UCRAINA

– Ansamblul de cântece și dansuri DOLINA NOWEGO SOŁOŇCA POLONIA

– Grup vocal – instrumental FLOARE DE CIREȘ REPUBLICA MOLDOVA

– Grup vocal FLORI DE PE DORNA Poiana Stampei

– Formația de dansuri PLAIURILE POJORÎTEI Pojorîta

– Grup vocal SMERICHKA UCRAINA

– Grup vocal PERLYNA KARPAT UCRAINA

– Grup vocal BEREHYNIA UCRAINA

Ora 22,00 – ANSAMBLUL ARTISTIC “ROMANAȚI” CARACAL

Ora 22,30 – SPECTACOL DE ARTIFICII

 *

 *

DUMINICĂ, 19 iulie 2015

*

FINALĂ COMORI, ora 11,00 – 15,45

– Grup vocal BUJORELUL Șaru Dornei

– Formația de jocuri Mănăstirea Humorului

– Grup folcloric PĂLTINAȘUL Păltinoasa

– Grup folcloric MOȘTENITORII BUCOVINEI Gura Humorului

– Grup vocal – instrumental NOIȚELE Bogdănești

– Formația de jocuri VICOVEANCA Vicovu de Sus

– Ansamblul folcloric FII PUTNEI Putna

– Grup vocal FLORILE GULIEI Gulia

– Grup vocal COSTIȘANCA Costișa, Frătăuții Noi

– Grup vocal – instrumental Botoșana

– Grup vocal FLOAREA SPERANȚEI Ilișești

– Grup folcloric STÂNJENELUL Stroiești

– Grup vocal ALTIȚA Bilca

– Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea

– Grup folcloric FLORI DE COLȚ Ostra

– Formația de jocuri copii Arbore

– Grup folcloric SPERANȚA Coșna

– Formația de jocuri LUCA ARBURE Arbore

– Ansamblul folcloric PLAI BUCOVINEAN Dorna Candrenilor

– Grup vocal – instrumental IZVORAȘUL Izvoarele Sucevei

SPECTACOL STRĂINI, ora 15,25 – 18,30

FINALĂ COMORI, ora 18,30 – 20,30

– Grup vocal – instrumental PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Mold.

– Formația de jocuri PLAIURILE POJORÂTEI Pojorâta

– Formația de jocuri bărbătești Frumosu

– Ansamblul folcloric BRĂDETUL Horodnic de Jos

– Grup vocal VIORELE Baia

– Ansamblul folcloric RĂZEȘII Baia

– Grup folcloric STRĂJERII Dolheștii Mici

– Formația de jocuri a Școlii Berchișești

– Formația de jocuri pe generații Berchișești

– Grup folcloric ARCANUL Pârteștii de Jos

– Grup folcloric OBCINA STÂNIȘOAREI Mălini

Ora 21,00 – 21,30ANSAMBLUL ARTISTIC “ROMANAȚI” CARACAL

Ora 21,30 – 21,45 – FESTIVITATEA DE PREMIERE COMORI

Ora 21,45 – RECITAL EXTRAORDINAR

ANA ILCA MUREȘAN

 

 

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *