*

poza1

*

COMUNICAT  DE  PRESĂ

*

Laureații FESTIVALULUI– CONCURS INTERNAŢIONAL DE  FOLCLOR

*

CÂNTECELE NEAMULUI

*

Ediţia a VIII-a, 21 – 22 octombrie 2015, Suceava.

*

 

Sala de spectacole “Dom Polski” și Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava, au găzduit cea de-a VIII-a ediție a Festivalului–Concurs Internaţional de Folclor ,,Cântecele Neamului”, eveniment desfășurat sub egida Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina” și Direcția Școala de Arte “Ion Irimescu” Suceava..

*

poza2

*

Festivalul a avut drept scop realizarea unui schimb intercultural, cunoașterea specificului zonal, a costumului popular, obiceiurilor, tradițiilor și aducerea lor în fața publicului larg, precum și crearea cadrului necesar lansării profesionale a tinerilor solişti vocali şi instrumentişti, elevi ai Şcolilor de Arte din ţară, din Ucraina și Moldova.

*

poza 3

*

Juriul constituit din personalităţi în domeniu din ţară şi străinătate:

Conf. univ. dr. Crinuța POPESCU – Preşedintele juriului, Facultatea de Artă „Spiru Haret”, Bucureşti.

Mariana DEAC – Manager, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Hunedoara, renumit interpret de muzică populară.

Gheorghița NICOLAE – Realizator și producător de emisiuni de folclor, TVR.1, renumit interpret de muzică populară.

Viorel LEANCĂ – Dirijor al Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava.

Profesor Iurie LEVCIC – Director general la Centrul Bucovinean de Artă Cernăuți, Ucraina, a deliberat și a premiat, pe secțiuni următorii concurenți:

*

poza 4

*

MarelePremiu: GHIȚIU Andreea – Baia Mare

SECTIUNEA SOLIȘTI VOCALI:
Premiul I –ȘTEFAN Ioana – Suceava
Premiul I –DAN Alexandra – Suceava

Premiul II –MOROȘAN Ionica – Suceava
Premiul II –APETREI Denisa – Suceava

Premiul III –BACIU Ionel – Bacău
Premiul III –BRĂDĂȚANU Livia – Suceava

Mentiune – MAIER Mădălina – Cluj
Mentiune – CALANCEA Ana-Maria – Cernăuți, Ucraina

PremiiSpeciale:
1. Premiul Special al Juriului – Simona VASILOVICI – Suceava
2. Premiul Special pentru Originalitatea Interpretarii – Iuliana-Gabriela AANIȚEI – Suceava
3.Premiul Special al Publicului – Violeta POPOV – Chișinău, Rep.Moldova
*

poza 5

*

SECTIUNEA SOLIȘTI  INSTRUMENTIȘTI:
Premiul I –DRĂGOI Marian – vioară–Neamț

Premiul I – CEGĂ Lăzărică – saxofon sopran – Reșița
Premiul II –NISTOR Ionuț – vioară–Baia Mare
Premiul II –ȚARNĂ Vasile – nai – Pitești

Premiul III –PALAMARCIUC Cristian – nclarinet- Republica Moldova
Premiul III –MOVILĂ Vasile – trompetă – Suceava

Mentiune – BURUIANA Elvis-Constantin – Acordeon – Suceava

Mentiune – BĂLAȚEL Roman – Acordeon – Chișinău, Rep.Moldova

*

poza 6

poza 7

*

Maria Cristina Galațanu

Referent Centrul Cultural “Bucovina”

*

Fotografiile din galeria ataşată au fost realizate de artistul fotograf Victor T. RUSU.

*

*

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *