*

FESTIVALUL – CONCURS JUDEȚEAN DE FOLCLOR

*

COMORI DE SUFLET ROMÂNESC

*

ediția a XIII-a,

Câmpulung Moldovenesc, 17 și 19 iulie 2015

*

             Festivalul – concurs “Comori de suflet românesc” a început în luna martie a.c. și s-a desfășurat pe 7 faze zonale. Câștigătorii locurilor I, pe genuri artistice, s-au prezentat la faza finală, pe 17 și 19 iulie 2015, la Câmpulung Moldovenesc, în cadrul celor trei zile de “ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE”.

*

Organizatorii acestui festival au fost Consiliul Județean Suceava și Centrul Cultural “Bucovina” care au oferit și premiile în bani câștigătorilor.

*

Juriul fazei finale alcătuit din:

-prof.Oana Maria Botezat – consultant artistic la Centrul Cultural “Bucovina” Suceava;

-etnograf Eutasia Rusu –  consultant artistic la Centrul Cultural “Bucovina” Suceava;

-prof.Petre Horvat – consultant artistic la Centrul Cultural “Bucovina” Suceava;

-prof.Constantin Irimia – colaborator al Centrul Cultural “Bucovina” Suceava;

-maestru coregraf Ion Băițan – director al Școlii de Arte “Ion Irimescu” din cadrul Centrului Cultural “Bucovina” Suceava;

-coregraf Alina Leonte Irimia – referent la “Bucovina” Suceava;

-Mihai Camilar, muzeograf la Muzeul Obiceiurilor Populare Gura Humorului, colaborator al Centrul Cultural “Bucovina”, a hotărât acordarea următoarelor premii:

*

Formații consacrate:

*

Arcanul, Fundu Moldovei_resize

Locul I – Ansamblul folcloric ARCANUL Fundu Moldovei – instructor Dorina Țăran

*

Bucovina Calafindești_resize

Locul I – Grup vocal BUCOVINA Calafindești – instructor Silvia Morari

*

Altița, Bilca_resize

Locul I – Grup vocal ALTIȚA Bilca – instructor Felicia Cuciureanu

*

Locul I – Formația de jocuri bărbătești TRILIȘEȘTI Iaslovăț – instructor Ion Solovăstru

*

Arcanul bătrânesc, Frătăuții Noi_resize

Locul I – Grup folcloric ARCANUL BĂTRÂNESC Frătăuții Noi – instructor Vera Moisiuc

*

Locul I – Grup păstoresc OBCINA STÂNIȘOAREI Mălini – instructor Vasile Ungureanu

*

Ansambluri folclorice:

a)Case de Cultură

*

Florile Bucovinei, Rădăuți_resize

Locul I – Ansamblul folcloric FLORILE BUCOVINEI Rădăuți, director Ovidiu Foca, coregraf Costinel Leonte

*

Poienița P.Stampei_resize

Locul II – Ansamblul folcloric POIENIȚA Poiana Stampei, instructor prof.Dănuț Lăcătuș

*

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Ansamblul folcloric RĂZEȘII Baia – coordonator primar Mihai Cârlan

*

Clopoțelul, Comănești_resize

Locul II – Ansamblul folcloric CLOPOȚELUL Comănești – coordonator primar Grigoraș Păstrăv, coregraf Valentin Vlîgea

*

Fiii Putnei, Putna_resize

Locul III – Ansamblul folcloric FIII PUTNEI Putna – instructor Valentin Vlîgea

*

c)Copii

*

Locul I – Ansamblul folcloric BRĂDETUL Horodnic de Jos – instructor înv.Ghiță Sbiera

*

Plai Bucovinean, Dorna Candrenilor_resize

Locul I – Ansamblul folcloric PLAI BUCOVINEAN Dorna Candrenilor, instructor înv. Florentina și Gavril Banu

 *

Formații de obiceiuri de peste an:

a)Case de Cultură

*

Locul I și II nu s-a acordat

Locul III – Grupul MUNTENII BROȘTENILOR Broșteni, instructori Paula Asmarandei și Dănuț Andronic

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Grupul de obiceiuri din Straja, instructor înv.Elisaveta Teleagă

*

c)Copii –

 

Grupuri folclorice:

a)Case de Cultură

*

Locul I – Grup folcloric MOȘTENITORII BUCOVINEI Gura Humorului – instructor Carolică Bordea

*

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Grup folcloric CETINA Vama – coordonator Nicolae Ciocan, coregrafia Michael Piticar

*

Arcanul, Pârteștii de Jos_resize

Locul II – Grup folcloric ARCANUL Pârteștii de Jos– instructor Constantin Olteanu, conducerea muzicală Constantin Bosancu

*

Locul II – Grup folcloric STRĂJERII Dolheștii Mici – instructor Gheorghiță Ciocârlan

*

Locul III – Grup folcloric STÂNJENELUL Stroiești – coordonator primar Mihai Senic

*

c)Copii

*

Dor, Moara_resize

Locul I – Grup folcloric DOR Moara – instructor Alexandra Irimia

*

Locul II – Grup folcloric PĂLTINAȘUL Păltinoasa – instructor Carolică Bordea

*

Speranța, Coșna_resize

Locul III – Grup folcloric SPERANȚA Coșna – instructor înv. Ofelia Arvinte

*

Grupuri vocale

a)Case de Cultură –

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Grup vocal FLORI DE MĂR Rîșca – instructori prof.Mihaela și pr.StelianGrădinariu

Locul II – Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea – instructor Aurel Halip

*

c)Copii

*

Floarea speranței, Ilișești_resize

Locul I – Grup vocal FLOAREA SPERANȚEI Ilișești – instructor prof. Maria Scalco

*

Locul II – Grup vocal COSTIȘANCA Costișa, com.Frătăuții Noi

*

Locul III – Grup vocal BUJORELUL Șaru Dornei – instructori: înv. Elena Dranca și Nicoleta Căilean, coordonator: Vasilica Dascălu

*

Grupuri vocal-instrumentale:

a)Case de Cultură

*

Piatra Șoimului, Câmpulung_resize

Locul I – Grup PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Moldovenesc – instructor Virgil Macovei,

conducerea muzicală Adi Codreanu

*

Ciobănașul, Dolhasca_resize

Locul II – Grup CIOBĂNAȘUL Dolhasca – instructor Nicolae Drobotă

*

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Grup IONICĂ ȚĂRAN Ciocănești – instructor Petru Lupescu,

conducerea muzicală Cornel Hariuc

 *

c)Copii

*

Mugurelul, Vicovu de Sus_resize

Locul I – Grup MUGURELUL Vicovu de Sus – instructori Doru Cotos, Șerban Adrian, Anamaria Cotos

*

Izvorașul, Izvoarele Sucevei_resize

Locul II – Grup IZVORAȘUL Izvoarele Sucevei – instructor pr.Petru Ardelean

*

Locul II – Grupul Școlii Botoșana – coordonator primar Ioan Gheață

*

Noițele, Bogdănești_resize

Locul III – Grup NOIȚELE Bogdănești – instructor înv.Ion Costîn

*

Locul III – Grup MUGURELUL Șcheia – instructor înv.Ioan Boghean

*

Formații de jocuri populare bărbătești:

a)Case de Cultură –

b)Cămine Culturale

*

Locul I – Formația de jocuri bărbătești din Frumosu – instructor Simion Vaman

*

c)Copii –

*

Formații de jocuri populare de perechi:

a)Case de Cultură

*

Locul I – Formația POIENIȚA JR. Poiana Stampei – coregraf Sânziana Roșuș

Locul II – Formația VICOVEANVA Vicovu de Sus – instructor Valentin Vlîgea

Locul III – Formația IZVORAȘUL Liteni – instructori Dan Ilie Matachi și Alina Leonte Irimia

Locul III – Formația SIRETUL a Casei de Cultură Siret – instructor Bogdan Popovici

*

b)Cămine Culturale

*

Locul I –Formația PLAIURILE POJORÎTEI Pojorîta – instructor coregraf Gheorghe Străjer

Locul II – Formația TRANDAFIRUL Calafindești – instructor Elena Cenușă,coordonator primar LoghinSaviuc

Locul III – Formația LUCA ARBURE Arbore – instructor Valentin Vlîgea

*

c)Copii

*

Form.de dansuri Arbore_resize

Locul I – Formația de jocuri populare din Arbore – instructor Valentin Vlîgea

*

Locul II – Formația de jocuri a Școlii Berchișești – înv.Senorica Pădure și înv.Elena Horga

*

Gelu Constantinescu, Todirești_resize

Locul II – Formația de jocuri GELU CONSTANTINESCU Soloneț, com.Todirești, instructor coregraf Valentin Vlîgea, coordonator primar Vasile Avram

*

Locul III – Formația de jocuri populare din Mănăstirea Humorului, instructor Carolică Bordea

*

Formații de jocuri populare pe generații:

a)Case de Cultură –

b)Cămine Culturale

*

Dansuri pe generații Berchișești_resize

Locul I – Formația de jocuri populare pe generații Berchișești – coordonator primar Zenovia-Violeta Țăran

*

c)Copii –

*

Formații ale minorităților:

*

Locul I – Grup folcloric KOLOMEIKA Siret – instructor prof. Zirca Ianoș

Locul II – Grup folcloric CERVONA KALENA Negostina – instructor Valentin Vlîgea

Locul I – Grup vocal FLORILE GULIEI Gulia – instructor prof.Gheorghe Crăciun

Locul I – Formația de dansuri NADIIA ZAMKU Siret – instructor Bogdan Popovici

*

Tot în cadrul Festivalului Internațional de Folclor “ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE”, sâmbătă, 18 iulie 2015, a avut loc CONCURSUL DE INTERPRETARE VOCALĂ A CÂNTECULUI POPULAR ROMÂNESC “GLAS BUCOVINEAN”, ediția a II-a, concurs pentru selectarea de soliști vocali, colaboratori ai Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu”.

*

Juriul acestei ediții a fost format din:

 

*

Tamira Gonda Cojocariu

GondaTamira Cojocariu – director al Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu”

*

-Margareta Clipa – solist vocal

-Viorel Leancă – dirijor al orchestrei Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu”

-prof. Dumitru Varvaroi – șef atelier, Ansamblul Artistic “Ciprian Porumbescu” și profesor trompetă la Școala de Arte “Ion Irimescu” Suceava.

*

Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni:

I.SECȚIUNEA 14 – 18 ANI

II.SECȚIUNEA MATURI, PESTE 18 ANI

La secțiunea I s-au înscris 15 candidați, iar la secțiunea a II-a 4. În urma vizionării tuturor participanților, juriul a declarat admiși, următorii:

 *

SECȚIUNEA 14 – 18 ANI

*

  1. Bertea Valentin – Fălticeni
  2. Aaniței Iuliana – Suceava
  3. Popoi Paula – Georgiana – Dohasca
  4. Șopârlă Maria – Suceava
  5. Horhogea Andreea – Alexandra – Drăgușeni
  6. Ciornobrevei Bianca – Rădăuți

*

SECȚIUNEA PESTE 18 ANI

  1. Gogan Marian – Gura Humorului
  2. Niga – Hafiuc Georgiana Claudia – Câmpulung Moldovenesc
  3. Lungu Laura – Mariana – sat Praxia, com.Fântâna Mare

*

Pe parcursul celor trei zile de festival a fost un Târg al meșterilor populari care a reunit peste 35 de artizani din județul Suceava, Bistrița Năsăud și Harghita.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *