Meșteri și Meșteșuguri

MEȘTERII  POPULARI DIN JUDEȚUL SUCEAVA

*Evidența persoanelor este efectuată pe meșteșuguri populare, în ordine alfabetică.

*Baza de date a fost actualizată în lunile: aprilie – iulie 2018.

Responsabil proiect:

expert etnograf  Eutasia Rusu

ÎNCONDEIEREA OUĂLOR

  1. ANECI AURICA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  2. ANECI GEORGE – Paltinu, Vatra Moldoviței
  3. BĂRDĂHAN CONDURACHE – Vatra Moldoviței
  4. BĂRDĂHAN RODICA – Vatra Moldoviței
  5. BOCICO ANGELA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  6. BOCICO MIHAELA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  7. BODNAR SILAVIA – Brodina de Jos
  8. BODNARIUC IULIANA – Brodina de Sus
  9. BOICIUC VIOLETA – Măgura, Ulma
  10. BUCEAC ELENA – Cununa, Izvoarele Sucevei
  11. BUCEAC PARASCA – Cununa, Izvoarele Sucevei
  12. BUHALO ELENA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  13. BUHALO PAULA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  14. BUHALO GEORGIANA BIANCA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  15. BURACIUC ECATERINA – Ulma
  16. BURLIGĂ MARIA – Valea Brodinei
  17. BURSUC ELISABETA – Moldovița
  18. BUZICĂ FLORENTINA – Poiana Stampei
  19. CANDREA VICTORIA – Poiana Stampei
  20. CANDREA MINORICA – Dorna Candreni
  21. CAZAC NICOLETA – Rădăuți
  22. CHARI MARINELA – Brodina de Sus
  23. CHARI MINODORA – Brodina de Sus
  24. CHARI TEODORA – Brodina de Sus
  25. CHARIUC ANA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  26. CHIMNEC CRISTINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  27. CIOATĂ MELANIA – Bilca
  28. CIOATĂ TINCUȚA – Valea Brodinei
  29. CIUCICO SIDONIA- Brodina de Sus
  30. CIUVERCĂ AURELIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  31. CÎRMACI VALENTINA – Ciocănești
  32. COCA ELENA – Sadova
  33. COMORIȚAN ANA – Vatra Moldoviței
  34. CONDREA LUCIA – Moldovița
  35. COSTIL MARIANA – Nisipitu, Ulma
  36. COȚOVANU MARCELA – Ciocănești
  37. COVALIUC EMANUELA – Brodina de Jos
  38. COZARISCIUC MARIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  39. CRĂCIUNESCU ELENA – Ciocănești
  40. CRENCIO ȘTEFANIA – Brodina de Sus
  41. CRISTEA LUCICA – Coșna
  42. DARIE VASILENA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  43. DOROFTEI VERONICA – Fundu Moldovei
  44. DRAJMICI GABRIELA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  45. DRAJMICI FILOTEIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  46. DRAJMICI VIORICA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  47. DUDICI ȘTEFANIA – Solca
  48. DUMITRESCU PARASCHIVA – Rădăuți
  49. EUDOȘEC LIVIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  50. EUDUȘEC SILVIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  51. FERCAL ANCA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  52. FERCAL GABRIELA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  53. FERCAL LUCIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  54. FERCAL LUCREȚIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  55. FERCAL RODICA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  56. FERCAL VALERIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  57. FLOCEA MĂRIOARA – Ostra
  58. FUNDIUR VICTORIA – Rădăuți
  59. GALAN MARIA – Vicovu de Jos
  60. GHEORGHIȚĂ STELA – Brodina
  61. GORBAN IOAN – Ulma, Măgura
  62. GORBAN MARIA – Lupcina, Ulma
  63. GREGORȘ VICUȚA – Ploșcii, Ulma
  64. GREPINEAC DORINA – Izvoarele Sucevei
  65. HACMAN ANA – Brodina de Sus
  66. HARIUC ANA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  67. HARIUC VICTORIA – Valea Brodinei
  68. HASNES NICOLETA – Sadova
  69. HLOȘCIUC NICOLETA – Brodina de Sus
  70. HUTOPILĂ ILEANA – Lupcina, Ulma
  71. IACOBAN MINODORA – Fundu Moldovei
  72. IACOBAN NASTASIA – Ciocănești
  73. IAMNIȚCHI VERONICA – Brodina de Jos
  74. IASINOVSCHI ANDREI – Paltinu, Vatra Moldoviței
  75. IASINOVSCHI ANDREEA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  76. IASINOVSCHI ELENA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  77. IASINOVSCHI PETRUȚA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  78. IASINOVSCHI PETRONELA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  79. IASINOVSCHI PARASCHIVA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  80. IHANTIUC ALINA – Brodina de Jos
  81. IHNATIUC NICOLETA – Brodina de Sus
  82. IHNATIUC VITUȚA – Ulma
  83. ILIUȚĂ GEORGETA – Salcea
  84. IRIMESCU NICOLETA – Dorna Candreni
  85. ISTRATI ANA-MARIA – Ciocănești
  86. IRNIUC MARIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  87. JURAVLE DOINA – Brodina
  88. JUȘCĂ VALERIA – Ciocănești
  89. LAZĂR ANGELICA – Dubinsca, Brodina de Jos
  90. LEUCIUC ORESIA – Rădăuți
  91. LISIUC PARASCA – Brodina de Jos
  92. LOBA VICUȚA – Dubinsca, Brodina de Jos
  93. LOGOȘ VERONICA – Brodina de Jos
  94. LUPESCU RALUCA – Ciocănești
  95. MARICIOCO ANA – Ulma, Măgura
  96. MAROCICO ILIE – Ulma
  97. MAROCIOCO MARIA – Ulma
  98. MARICICO PARASCHIVA – Izvoarele Sucevei
  99. MACOVEI GEORGETA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  100. MACOVEI VIOLETA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  101. MÂNDRILĂ OLTICA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  102. MEHEDENIUC EUFROZINA – Cununa, Izvoarele Sucevei
  103. MEHNO ANA – Cununa, Izvoarele Sucevei
  104. MEHNO VIORICA – Cârlibaba
  105. MOROȘAN DOINA – Hordnic de Sus
  106. MNESIUC ANCUȚA – Brodina de Jos
  107. MUSTEA ELENA CRISTINA – Coșna
  108. NAIDA ANA – Brodina de Sus
  109. NEGURĂ MARIA – Vatra Moldoviței
  110. NICULIȚĂ MARILENA – Ciocănești
  111. NIGA CRISTINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  112. NIGA MĂDĂLINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  113. NISTOR CELICA IULIANA – Suceava
  114. NOVAC MARCELA – Ciocănești
  115. ORȘVISCHI LETIȚIA – Vama
  116. PALAGHICIUC VIOLETA – Moldovița
  117. PAPIUC ANA- Izvoarele Sucevei
  118. PITICARI FLORENTINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  119. PITILEC MIHAELA – Izvoarele Sucevei
  120. POPESCU VALERIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  121. POLIEC AUREL – Paltinu, Vatra Moldoviței
  122. POLIEC FELICIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  123. PORCILESCU MARIA – Pojorîta
  124. PORLA MIHAELA- Brodina de Jos
  125. PRALEA CANDREA LĂCRĂMIOARA – Dorna Candrenilor
  126. RUSU ELVIRA – Poiana Stampei
  127. RUSU MARIA MIRELA – Doroteia, Frasin
  128. SAGHIN ANGELA – Paltinu, jud. Suceava
  129. SAGHIN ECATERINA – Vatra Moldoviței
  130. SAUCIUC CLAUDIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  131. SAUCIUC ECATERINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  132. SAUCIUC GIANINA – Stulpicani
  133. SAUCIUC GENOVEVA – Stulpicani
  134. SCHIPOR LEURENȚIA – Brodina de Jos
  135. SCHIPOR SILVIA – Rădăuți
  136. SEMCO MARIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  137. SEMCO NICOLETA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  138. SEREDIUC ILEANA – Dubinsca, Brodina de Jos
  139. SEREDIUC VICTORIA – Dubinsca, Brodina de Jos
  140. SIMIONOVICI MARIA – Moldovița
  141. STOLER FELICIA – Nisipitu, ulma
  142. STOLER MIHAELA – Brodina
  143. ȘECMAN IONELA – Brodina de Jos
  144. ȘECMAN PARASCHIVA – Valea Brodinei
  145. ȘESTUN ALINA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  146. ȚÂCȘĂ DOMNIȚA – Șaru Dornei
  147. ȚÎMPĂU ELENA – Botuș
  148. ȚÎMPĂU ROZINA – Colacu, Ciocănești
  149. TIMU CRISTINA – Ciocănești
  150. TIMU MARIA – Ciocănești
  151. TODAȘCĂ ELENA – Poiana Stampei
  152. TOMA AURELIA – Vatra Moldoviței
  153. TOMA ELENA – Pojorîta
  154. TORAC ELENA – Brodina
  155. TORAC PETRU – Brodina
  156. TORAC PAULA – Brodina
  157. TRIFAN VIOLETA – Izvoarele Sucevei
  158. UJICĂ ELENA – Ciocănești
  159. UNGUREANU GEORGETA – Moldovița
  160. URSACHI ELENA – Stulpicani
  161. URSU LILIANA – Breaza
  162. UZICĂ ELENA LARISA – Vatra Dornei

INDUSTRIE CASNICĂ TEXTILĂ, PORT POPULAR

  1. ACRIȘOR ȘTEFANIA – Cârlibaba
  2. ALVIRESCU ARETA – Sadova
  3. ANDRONIC VERA – Mănăstirea Humorului
  4. ANDRONICESCU ELENA – Colacu, Fundu Moldovei
  5. ANECI AURICA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  6. AVASILICHIOAEI ANCUȚA – Păltinoasa
  7. AVASILICHIOAEI MARIA – Păltinoasa
  8. BAIMACEAN RODICA – Straja
  9. BÂRGĂOAN GHEORGHE – Solca
  10. BELECA GAROAFA – Mănăstirea Humorului
  11. BELECA MARIA – Mănăstirea Humorului
  12. BELȚETEANU REVECA – Horodnic de Jos
  13. BOBANIUC NATALIA – Ostra
  14. BUDAR NINA – Pojorîta
  15. BURACIUC IULIA – Suceava
  16. BURACIUC NICULINA – Suceava
  17. CALENICI VIORICA – Cârlibaba
  18. CANDREA VICTORIA ANA – Poiana Stampei
  19. CATARGIU ELISABETA – Păltinoasa
  20. CĂTUNĂ ODORICA – Mănăstirea Humorului
  21. CÂMPAN AURICA – Petia, Bunești
  22. CHIRA MAGDALENA – Straja
  23. CIUVERCĂ AURELIA – Paltinu, Vatra Moldoviței
  24. CIUTAC ILEANA – Bosanci
  25. CÎRCIU ELISAVETA – Straja
  26. COTOS MARIA – Straja
  27. COTRUT AGLAIA – Sadova
  28. CROITOR VIORICA – Mănăstirea Humorului
  29. CUCOȘ DORU – Frătăuții Vechi
  30. CUCIORVĂ MARIA – Baia
  31. DASCĂLU GETA – Dolhasca
  32. DEDIU ELENA – Baia
  33. DRACINSCHI MARIA – Frasin
  34. DRĂGAN MIRELA – Colacu – Fundu Moldovei
  35. DUMITRIU FLOAREA – Crucea
  36. ERHAN ELVIRA – Sadova
  37. ERHAN SÂNZIANA – Sadova
  38. GALAN ELENA – Pojorâta
  39. GALAN MARIA – Rădăuți
  40. GHERASIM DOINA – Păltinoasa
  41. GHIȚĂ IONELA – Bilca
  42. HAPCIUC ECATERINA – Păltinoasa
  43. HÂRCEAG MĂRIOARA – Cârlibaba
  44. HOJBOTĂ ANA – Mănăstirea Humorului
  45. HOJBOTĂ VERONICA – Mănăstirea Humorului
  46. HOJBOTĂ ADRIANA – Mănăstirea Humorului
  47. HRINCESCU MIHAI – Arbore
  48. ILIUȚĂ GEORGETA – Salcea
  49. ILIȚOI FLOAREA – Cajvana
  50. IRINCIUC LIVIA – Straja
  51. JUCAN LINA – Mănăstirea Humorului
  52. JUCAN VALERIA – Mănăstirea Humorului
  53. JACOTĂ MARIA – Arbore
  54. LATIȘ VIORICA – Sadova
  55. LEUȘTEAN AURORA – Pojorâta
  56. LOMER ELEONORA – Mănăstirea Humorului
  57. LUCACIU STELA – Șcheia
  58. LUCĂU MARIANA – Pojorâta
  59. LUNGU ANA – Bosanci
  60. MACOVEI GEORGETA – Mănăstirea Humorului
  61. MACOVEI LIVIA – Mănăstirea Humorului
  62. MACOVEI MARIA – Mănăstirea Humorului
  63. MANOILĂ AURICA – Arbore
  64. MAROCICO ANA – Ulma
  65. MIHALACHE MARIA – Baia
  66. MIHĂLESCU ASPAZIA – Marginea
  67. MIROȘ DOINA – Păltinoasa
  68. MORARU AURICA – Bunești
  69. NASTIUC AGLAIA – Ostra
  70. NICOLĂICĂ ILEANA – Frătăuții Vechi
  71. NIȚĂ AURICA – Bunești
  72. PĂRPĂUȚĂ CODRIN – Solca
  73. PAVĂL EMANUELA – Salcea, Plopeni
  74. PODCOMĂSNĂI ALINA – Suceava
  75. POPESCU ELENA – Brodina
  76. PROTIUC VERONICA – Cârlibaba
  77. ROTARI ARISTICA – Păltinoasa
  78. RUSU MARIA LUCREȚIA – Voitinel
  79. OU FĂNICA – Crucea
  80. VOLOACĂ FLORIN – Solca
  81. SANDU DOINA – Vicovu de Jos
  82. SĂHLEAN VIRGINIA – Frasin
  83. SIMIONESCU MARGARETA – Arbore
  84. STURZU VIORICA – Arbore
  85. ȘOLDĂNESCU VIRGINIA – Fălticeni
  86. TÂRLĂ DOMNICA – Doreteia
  87. TIRONEAC ANA – Cârlibaba
  88. TODICA MARIA – Suceava
  89. TOLOȘ VALERIA – Coșna
  90. ȚÂMPĂU D. RODICA – Fundu Moldovei
  91. ȚÂMPĂU M. RODICA – Fundu Moldovei
  92. ȚÎFLEA STELUȚA – Pojorîta
  93. ȚUGUI MARIA – Vicovu de Jos
  94. URECHE DOMNICA – Mănăstirea Humorului
  95. VIȘOVAN SILVIA – Păltinoasa

 

PRELUCRAREA PIEILOR, COJOCĂRIT

  1. CATARGIU ILIE – Păltinoasa
  2. CATARGIU OLIMPIADA – Păltinoasa
  3. CÎRDEI MIHAI – Bilca
  4. COSMAȚCHI VIOREL – Frasin
  5. COTOS ILIE – Straja
  6. COTOS IOAN – Straja
  7. CRĂCIUN OVIDIU LEON – Bilca
  8. CUCOȘ DUMITRU – Gălănești
  9. DAVIDEAN TRAIAN – Frătăuții Noi
  10. FÂȘC VIRGIL – Fundu Moldovei, Botuș
  11. GAVRILESCU VASILE – Drăgoiești
  12. GAVRILIU RADU DIANA – Suceava
  13. GAVRILIU CRISTIAN – Suceava
  14. HOJBOTĂ IOAN – Gura Humorului
  15. JURAVLE CONSTANTIN – Straja
  16. LUCACIU GHEORGHE – Șcheia
  17. PAHOMI GAVRILĂ – Botoșana
  18. PAICU DORIN – Drăgoiești
  19. PĂSCUTOI VIRONICA – Valea Moldovei
  20. RUSU MIHAI – Valea Moldovei
  21. SAHLEAN LIVIU – Frasin
  22. SIMERIA PETRU – Valea Moldovei
  23. ZAHARIE NICOLAE – Ostra
  24. ZAHARIE DANIELA – Ostra

 

PRELUCRAREA LEMNULUI

  1. AIOANEI MARIUS – Baia
  2. AIOANEI MIHAI – Baia
  3. ALBOI VASILE – Câmpulung Moldovenesc
  4. ALEXANDROVICI IOSIF – Pleșa, Mănăstirea Humorului
  5. APARASCHIVEI CONSTANTIN – Fălticeni
  6. BARSAN FLORIN – Capu Campului
  7. BENȚA CODRIN – Fălticeni
  8. BENȚA NUCU – Fălticeni
  9. BOLOHAN PETRE – Baia
  10. BULBOACĂ GHEORGHIȚĂ – Șcheia
  11. BUZILĂ GHEORGHE – Bălăceana
  12. BUZINCU AUREL – Voitinel
  13. CANDREA GHEORGHE – Dorna Candrenilor, Poiana Negrii
  14. CARLOANTĂ GABRIEL – Pojorîta
  15. CAZACU IOAN – Suceava
  16. CHIFAN ION – Voitinel
  17. CHIHAIA MIHAI – Plopeni
  18. CÎRCIU VASILE – Straja
  19. CRAMARIUC FLORIN – Suceava
  20. CRĂCIUN VASILE – Voitinel
  21. CONIAC ȘTEFAN – Bilca
  22. COUBIȘ GHEORGHE – Cârlibaba
  23. COUBIȘ PETRU – Cârlibaba
  24. DĂNILĂ CĂLIN – Fălticeni
  25. ERHAN ILIE – Sadova
  26. FLOCEA TIMOTEI – Ostra
  27. GEMĂNAR ILIE – Ostra
  28. GHEORGHIAN NICOLAESuceava
  29. GHERMAN VASILE – Fălticeni
  30. GOGAN NICULAI – Berchișești
  31. HASNA ION – Straja
  32. HASNA PETRU – Straja
  33. HÂRCEAG GRIGORE – Fundu Moldovei
  34. IGNĂTESCU TOADER – Suceava
  35. IHANTIUC LIVIU – Cârlibaba
  36. ILIUȚĂ GHEORGHI – Salcea
  37. IONIȚĂ VASILE – Dumbrăveni
  38. JITARIU LIVIU – Suceava
  39. MARIAN VIOREL – Fălticeni
  40. MAROCICO PETRU – Ulma
  41. MASICMEVICI IOAN – Ostra
  42. MACOVEI DORU GEORGEL – Mănăstirea Humorului
  43. MANDACHE GHEORGHIȚĂ – Baia
  44. MANDACHE MIHAI – Baia
  45. MEHNO ALEXA – Cârlibaba
  46. MIHAI ILIE – Baia
  47. MIHAI OCTAV – Petia, Bunești
  48. MIRĂUȚĂ IOAN – Marginea
  49. MIRON GHEORGHE – Vama
  50. MOLDOVAN COSTEL – Marginea
  51. MOLDOVAN GHEORGHE – Marginea
  52. MOLDOVAN VIRGIL – Mănăstirea Humorului
  53. NACU GHEORGHE – Stulpicani
  54. OANEA VISARION – Păltinoasa
  55. OIAGA GHEORGHE – Baia
  56. POPESCU IONEL – Stulpicani
  57. POPESCU VASILE – Stulpicani
  58. POPESCU VASILE – Straja
  59. ROȘCA AVRAM – Bălăceana
  60. RUSU MIRCEA – Sadova
  61. SĂHLEAN LIVIU – Frasin
  62. SPIRIDOPULUS IULIAN – Fălticeni
  63. STATS VALENTIN – Fundu Moldovei
  64. ȘTIR OREST – Arbore
  65. TĂNASE OLIVER – Fălticeni
  66. TĂRĂBUȚĂ RADU – Baia
  67. TIPA VALENTIN – Fălticeni
  68. TÎRLĂ PETREA – Doroteia, Frasin
  69. URSACHE CONSTANTIN – Sadova
  70. URSACHE VALERIAN – Sadova
  71. VARARU MARCEL – Baia
  72. VARTOLOMEI VASILE – Voitinel

 

OLĂRIT

  1. CRISTEA CARMEN – Suceava
  2. COLIBABA FLORIN – Rădăuți
  3. MAGOPĂȚ GHEORGHE – Marginea
  4. MARTINESCU GHEORGHE – Marginea
  5. PAȘCANIUC DUMITRU – Marginea
  6. PAȘCANIUC ARCADIE – Marginea

 

PODOABE

  1. ADINA ALECSA – Suceava
  2. DOBRESENCIUC VERONICA – Suceava
  3. NECHIFOR ELENA – Suceava

 

MĂȘTI POPULARE

  1. BUSUIOC MIRABELA – Gura Humorului
  2. CAZAC ANA – Gura Humorului
  3. LUCACIU GHEORGHE – Șcheia
  4. SEREDIUC CRISTI – Suceava

 

PRELUCRAREA OSULUI

  1. ZOFOTĂ GHEORGHE – Gura Humorului

 

ÎMPLETITURI

  1. BOTEZ ZAMFIR – Văratec, Salcea
  2. CIOBANU GHEORGHE – Calafindești
  3. HALIP MODEST – Marginea
  4. MITRIC VASILE – Marginea

 

ICOANĂ

  1. GALAN ANCA – Rădăuți
  2. GALAN OVIDIU – Rădăuți

 

PRELUCRAREA FIERULUI

  1. AMARIEI MARCEL – Baia
  2. COSMASCHI LEON – Ostra
  3. DOCNIȚA ILIE – Ostra
  4. ONUȚ ION – Arbore
  5. PRALEA NIȚUCĂ – Coșna
  6. TODAȘCĂ IOAN – Coșna
  7. UNGUREANU GHEORGHE – Baia

 

JUCĂRII TRADIȚIONALE

  1. OLENICI DOINA ELENA – Horodnic de Jos

 

PRELUCRAREA PIETREI

  1. CAZACIUC VIOREL – Vama