*

Sf.Leontie, Rădăuți

*

FESTIVALUL – CONCURS NAȚIONAL DE MUZICĂ CORALĂ RELIGIOASĂ ORTODOXĂ

*

BUNA VESTIRE

*

Ediția a XXIV-a

*

Înfiinţat în anul 1990, la iniţiativa domnului Ion Iacob, în prezent preşedintele Societăţii de Cultură „Dimitrie Gusti” Fundu Moldovei, a beneficiat de-a lungul timpului, alături de Primăria comunei, de sprijinul consiliilor judeţene, consiliilor locale, a sponsorilor şi a Bisericii prin Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor, personal I. P. S. PIMEN.

*

Obiectivele principale ale festivalului vizează, în primul rând, promovarea valorilor autentice ale creaţiei corale de cult ortodox, a cântecului patriotic şi revigorarea mişcării corale.

*

De la prima ediţie a festivalului, între organizatori s-a numărat Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Naţional şi Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale.

*

De-a lungul celor 24 de ediţii, au evoluat pe scena festivalului peste 35.000 de participanţi, din ţară: Iaşi, Bistriţa, Botoșani, Maramureş, Galaţi, Brăila, Neamţ, Vaslui, Vrancea etc şi din localităţi ale județul nostru.

*

Anul acesta, din județ au participat formații corale din localitățile: Berchișești, Bivolărie – Vicovu de Sus, Breaza, Calafindești, Capu Câmpului, Dorna Candrenilor, Câmpulung Moldovenesc, Dornești, Fundu Moldovei, Ilișești, Lămășeni, Moldova Sulița, Rădăuți, Sadova, Siret, Stroiești.

*

Juriul festivalului-concurs a fost alcătuit din:

*

Preşedintele juriului: prof. univ. dr. Viorel MUNTEANU – Universitatea de Arte George Enescu Iaşi

*

Membri:

– conf. univ. dr. pr. Florin BUCESCU – Universitatea de Arte George Enescu Iaşi

– prof. univ. Viorel BÂRLEANU – etnomuzicolog Universitatea de Arte George Enescu Iaşi

– prof. dr. Sever Paraschiv DUMITRACHE – Colegiul de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

– prof. Emil FORFOTĂ – dirijor Câmpulung Moldovenesc

– prof. Oana SÎRBU-BOTEZAT – consultant artistic la Centrul Cultural “Bucovina” Suceava

– prof. Laurențiu URSACHE – realizator emisiuni la TELE MOLDOVA

– prof. Bogdan NECULAU – redactor, Radio Iași

*

Din cele 31 de formații corale înscrise în concurs,

*

câștigători sunt umătorii:

*

Sf.Leontie, Rădăuți

Marele premiu al festivalului:

Corul bărbătesc SF. LEONTIE al Casei de Cultură Rădăuți – dirijor, director Ovidiu Foca.

*

Secțiunea: Coruri de copii:

*

Angels, Broșteni, Vrancea

Premiul I:

Corul ANGELS al Centrului de zi “Dănuț” din Broșteni, județul Vrancea; dirijor: prof.Verona Calmis

*

Nikholaos, Sadova

Premiul II:

Corul NIKHOLAOS Sadova; dirijor: Iustinian – Ioan Mândrilă

*

Glas de Inger, Buda, Vaslui

Premiul III:

Corul GLAS DE ÎNGER sat Buda, comuna Oșești, județul Vaslui

*

Berchișești

Mențiune:

Corul de copii al Școlii Berchișești; dirijor: prof.Bogdan Nistor

*

Divina Armonia, Fundu Moldovei

Menţiune:

Corul DIVINA ARMONIE al Școlii Gimnaziale “Dimitrie Gusti” Fundu Moldovei;

dirijor: prof.Loredana Blidari

*

Secțiunea: Coruri licee cu profil muzical și teologic:

*

Anima Musicae, Botoșani

Premiul I:

Corul mixt ANIMA MUSICAE Botoșani; dirijor: prof.Laurențiu Palade

*

Secțiunea: Coruri licee cu alt profil:

*

Belcanto, Sărmașu, Mureș

Premiul I:

Corul mixt BELCANTO al Liceului Teoretic “Samiul Micu” Sărmașu, județul Mureș;

dirijor: pr.Daniel Camară

*

Colegiul Dragoș Vodă Câmpulung Mold.

Premiul II:

Corul mixt al Colegiului Național “Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc;

dirijor: prof.Bogdan-Ilie Faraon

*

Prietenii muzicii, Rădăuți

Premiul III:

Corul mixt PRIETENII MUZICII al Colegiului Național “Eudoxiu Hurmuzachi”;

dirijor: prof.Laurian Abalașei

*

Lic.Regina Maria, Dorohoi

Mențiune:

Corul de fete al Liceului “Regina Maria” Dorohoi, județul Botoșani; dirijor:prof.Gheorghina Gusulei

*

Secțiunea: Coruri ale așezămintelor culturale:

*

Vălenii Șomcutei, Maramureș

Premiul I:

Corul bărbătesc din Vălenii Șomcutei, județul Maramureș; dirijor: Răzvan Pașca

*

divinitate

Premiul II:

Corul mixt DIVINITATE a Secției de Cultură din Soroca, Republica Moldova; dirijor:Tamara Coștiug

*

Camerata, Brăila

Premiul III:

Corala feminină CAMERATA Brăila; dirijor: Paraschiva Moise

*

Mențiune:

Corul preoțesc din bazinul Dornelor al Asociației Culturale Dorna Candrenilor;

dirijor:pr.Gabriel Doroftiese

*

Secțiunea: coruri parohiale:

*

Premiul I:

Corala mixtă VOX CAMPUS a Parohiei Capu Câmpului; dirijor: pr.Ciprian Curcă

*

Dorvoces, Dornești

Premiul II:

Corul mixt DORVOCES al Parohiei Dornești; dirjor: pr.Tiberiu-Aurelian Fedoreanu

*

Premiul III:

Corul mixt SF.IOAN RUSUL al Parohiei Lămășeni; dirijor: Maria Gavril

*

Eclesia, Dorna Candrenilor

Mențiune:

Corul ECLESIA al Parohiei Dorna Candrenilor

*

         Cu prilejul Festivalului a avut loc un Târg al meșterilor populari, prilej cu care au expus peste 35 de meșteri încondeietori de ouă, iconari, sculptori în lemn, olari, împletitori din nuiele, realizatori de obiecte de cult, țesături, cusături din localitățile: Fundu Moldovei, Paltin, Vatra Moldoviței, Gura Humorului, Marginea, Vatra Moldoviței, Rogojești – Botoșani și Mănăstirea “Adormirea Maicii Domnului” din Poiana Negrești – Neamț.

*

buna vestire 2014 082

buna vestire 2014 089

*

         Am fost onorați de prezența Președintelui Consiliului județean Suceava, domnul Cătălin-Ioan Nechifor, a domnului Prefect Florin Sinescu, precum și reprezentați ai Parlamentului României.

*

         Centrul Cultural “Bucovina” mulțumește Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, în special Înalt Preasfințitului PIMEN pentru binecuvântarea de a organiza acest festival.

*

Mulțumește, de asemenea, și îi felicită, totodată, pentru buna organizare și desfășurare a Festivalului, pe coorganizatori: Consiliul local, Primăria, Căminul Cultural Fundu Moldovei, în special domnul primar Tudor – Ion Zdrob și nu în ultimul rând, domnul Ion Iacob – președintele Societății de Cultură “Dimitrie Gusti” Fundu Moldovei.

*

Filon Lucău 2

Venerabilul domn Florin Lucău

*

După reușita acestei ediții așteptăm cu interes a XXV-a ediție, 2015, ediție jubiliară.

*

Corina SCÎNTEI

*

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *